Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny system oszczędzania. Organizowany jest przez Państwo i pracodawcę. Od lipca 2019 r. do systemu dołączają kolejne przedsiębiorstwa, zaczynając od tych największych. Każdy pracownik w wieku 18-55 lat będzie dopisany do planu automatycznie. Pracownicy pomiędzy 55. a 70. rokiem życia również mogą dołączyć do PPK po złożeniu stosownego wniosku. Każdy też ma możliwość wypisania się z PPK. Wystarczy złożyć odpowiednią deklarację swojemu pracodawcy.
W jakiej wysokości odprowadzane są składki?
Pracodawca będzie automatycznie potrącał środki w wysokości do 2% Twojego wynagrodzenia. Z każdym miesiącem podmiot zatrudniający będzie wpłacał dodatkowo minimum 1,5% wynagrodzenia. Budżet państwa gwarantuje wpłatę powitalną w wysokości 250 zł oraz co roczną dopłatę 240 zł (po spełnieniu odpowiednich kryteriów).
Gdzie lokowane są pieniądze?
Pracodawca, po konsultacji z pracownikami, wybiera jedną z kilkunastu instytucji finansowych wpisanych do Ewidencji PPK, którą prowadzi Polski Fundusz Rozwoju.
Instytucje finansowe oferujące zarządzanie PPK to:
– Fundusz Inwestycyjny, zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych;
– Fundusz Emerytalny, zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne albo Pracownicze Towarzystwo Emerytalne;
– Zakład Ubezpieczeń.
Lista podmiotów zarządzających, które oferują PPK jest dostępna na stronie www.mojeppk.pl
Jeśli masz pytania dotyczące działania Pracowniczych Planów Kapitałowych to skontaktuj się ze swoim pracodawcą. Nasza firma Ubezpieczenia Limanówka nie pośredniczy w zawieraniu umów pomiędzy podmiotem zatrudniającym a instytucją finansową.
Opracowanie:
Sylwia Konopacka Doradca Ubezpieczeniowy
Oddział w Gdańsku
Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.
Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.
Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.
Ubezpieczenia komunikacyjne (Ubezpieczenie OC, Autocasco, NNW), ubezpieczenia nieruchomości i ruchomości domowych, pozostałe ubezpieczenia majątkowe, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.