Podróż samochodem bez dokumentów

W dobie cyfryzacji posiadanie przy sobie dokumentów w wersji papierowej wydaje się niedorzeczne. Sam fakt ich posiadania nadal jest obowiązkiem, natomiast wożenie ich przy sobie nie jest już konieczne.

Od 1 października 2018 roku kierowca auta nie musi mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia polisy OC posiadacza pojazdów mechanicznych. Dokumenty mogą zostać w domu, ponieważ w przypadku kontroli uprawnione służby takie jak Policja, Straż Miejska czy Inspekcja Ruchu Drogowego sprawdzą dane w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Tę reformę reguluje nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym i zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wcześniej, za brak ważnych dokumentów groził nam mandat w wysokości 50 zł. Teraz podróż samochodem bez dokumentów nie jest już tak straszna.

A co w przypadku stłuczki?

Kolizja, podobnie jak kontrola przez służby drogowe, jest stresującą sytuacją. W momencie wypadku podróż samochodem bez dokumentów nie jest już powodem do zmartwień. Ważne by po zdarzeniu spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym sprawcy wypadku.

Aktualnie do spisania oświadczenia sprawcy wypadku wymagane jest podanie numeru polisy OC. W przypadku braku posiadania dokumentów, numer polisy można łatwo sprawdzić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (www.ufg.pl) po numerze rejestracyjnym lub numerze nadwozia pojazdu.

Świetnym rozwiązaniem jest też platforma mObywatel  – to bezpłatna i oficjalna aplikacja za którą odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji. Aplikacja oferuje aktualnie 6 usług w tym m.in. mTożsamość i mPojazd. W szybki sposób możemy sprawdzić dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu, polisie OC i dowodzie osobistym.

 

Prawo jazdy a podróż samochodem

Pamiętaj, iż aktualnie podróżując samochodem musisz posiadać przy sobie prawy jazdy. Aktualnie prowadzenie auta bez tego dokumentu grozi mandatem do 50 zł! Na szczęście Sejm przyjął już nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, która przewiduje duże ułatwienia dla kierowców. Tzw. pakiet deregulacyjny wprowadza wiele zmian:

  • Zostanie zniesiony obowiązek wożenia ze sobą polskiego prawa jazdy, przez co nie będzie też obowiązku okazywania go podczas kontroli. Dokument będzie weryfikowany w CEPiK – tak samo jak wspomniany wyżej dowód rejestracyjny czy polisa OC. Ta zmiana zostanie wprowadzona już 5 grudnia 2020 roku!
  • Natomiast dzień wcześniej, czyli 4 grudnia 2020 roku przestanie obowiązywać obligatoryjna wymiana dowodu rejestracyjnego, gdy zabraknie miejsca na pieczątki potwierdzające wykonanie kolejnych badań technicznych.
  • Kolejnym krokiem będzie udostępnienie możliwości rejestracji aut przez Internet. To usprawnienie będzie dotyczyło m.in. salonów dilerskich. Dzięki temu nowy właściciel wyjedzie z salonu już zarejestrowanym autem.
  • W momencie zakupu samochodu zostanie zniesiony obowiązek zmiany tablic rejestracyjnych. Pozwoli nam to zaoszczędzić 80 zł.
  • Karty pojazdu i nalepki kontrolne na szybę również zostaną zniesione. To kolejna oszczędność.
  • Pojawi się też opcja czasowego wyrejestrowania pojazdu od trzech do dwunastu miesięcy i tylko raz w przeciągu trzech lat.

 

Podróż samochodem bez dokumentów a wyjazd za granicę

Wyżej opisane zmiany dotyczą jedynie polskiego prawa. Jadąc za granicę nadal powinieneś mieć przy sobie wszystkie niezbędne dokumenty: dowód rejestracyjny, prawo jazdy, dowód osobisty i oczywiście potwierdzenie ważnej polisy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. W zależności od państwa do którego jedziesz, czasami oprócz polisy OC wymagana jest Zielona Karta, o czym pisaliśmy w oddzielnym artykule (KLIK). Polisa OC przyda się również w momencie awarii auta i próby zorganizowania lawety czy holowanie w ramach swojego ubezpieczenia. To właśnie na tym małym odcinku, który wozimy w dowodzie rejestracyjnym jest podany numer kontaktowy na infolinię Twojego Towarzystwa.

Wobec tego czy dokumenty w wersji papierowej są całkowicie zbędne? Nie do końca. Jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego w miejscu, gdzie jest problem z zasięgiem i nie możesz sprawdzić numeru polisy on-line, warto mieć jej odcinek przy sobie. Dokumenty okażą się też niezbędne przy sprzedaży auta czy zawieraniu polisy w naszym biurze ubezpieczeń J. Limanówka. Brak dowodu rejestracyjnego to duże utrudnienie podczas przedstawiania oferty na ubezpieczenie komunikacyjne, często nawet niemożliwe.

Opracowanie

Sylwia Konopacka Doradca Ubezpieczeniowy

Oddział w Gdańsku

0
lat doświadczenia
0
ponad milion zawartych polis
0
oddziałów
NASZE WARTOŚCI

PROFESJONALIZM

Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.

RELACJE

Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.

POUFNOŚĆ

Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.

UBEZPIECZENIA

MULTIAGENCJA

CENTRUM POBIERANIA

Dokumenty w formacie PDF

Copyright © Limanówka 2020 | www.informatyk-starogard.pl
Copyright © Limanówka 2020
www.informatyk-starogard.pl