Kiedy OC nie ulega przedłużeniu?

Z sondażu  przeprowadzonego przez UFG w 2017 roku wynika, że 24 proc. kierowców nie wie o tym, że w pewnych sytuacjach polisa OC nie przedłuża się automatycznie.

Śpieszymy z wyjaśnieniami. Zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeśli właściciel pojazdu mechanicznego najpóźniej na jeden dzień przed zakończeniem umowy ubezpieczenia OC zawartej na 12 miesięcy nie złoży do towarzystwa ubezpieczeniowego wypowiedzenia, to polisa automatycznie się przedłuża na okres kolejnego roku. Ubezpieczenie zostanie przedłużone w tym samym towarzystwie. Jednak nie zawsze polisa odnowi się automatycznie.

Mowa tutaj o takich sytuacjach , jak:

 

Zakup pojazdu  – w przypadku zakupu pojazdu otrzymujesz równocześnie od jego poprzedniego właściciela polisę OC. Możesz umowę wypowiedzieć i wykupić OC u innego ubezpieczyciela, ale równie dobrze możesz korzystać z polisy do jej zakończenia. I właśnie taka polisa po zbywcy nie przedłuży się automatycznie. Trzeba samemu zadbać o zawarcie nowej umowy.

 

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC – automatyczne przedłużanie OC nie dotyczy również polis krótkoterminowych. Kiedy możesz skorzystać z takiego ubezpieczenia? Jest ono dostępne m.in. dla pojazdów historycznych, zabytkowych. Z takiej polisy korzystają też osoby, firmy, które prowadzą działalność polegającą na handlu samochodami. Polisa zapewnia ochronę przez 30 dni i automatycznie się nie przedłuży.

 

Pojazd otrzymany w spadku lub w darowiźnie – obowiązuje tu zasada taka sama, jak w przypadku zakupu samochodu. Jeśli zmienił się właściciel pojazdu, to analogicznie umowa OC nie przedłuży się automatycznie po jej zakończeniu. Musisz sam pamiętać o zawarcie nowej umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.

 

Należy pamiętać, że nieuregulowanie całej składki za OC – np. na 2 raty. – również skutkuje nie przedłużeniem się polisy automatycznie. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podaje, że w aż 40 proc. analizowanych przypadków brak ubezpieczenia wynikał z nieopłacenia kolejnej raty za OC.

 

Opracowanie:

Agata Wojewska Doradca Ubezpieczeniowy

Oddział w Gdańsku

0
lat doświadczenia
0
ponad milion zawartych polis
0
oddziałów
NASZE WARTOŚCI

PROFESJONALIZM

Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.

RELACJE

Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.

POUFNOŚĆ

Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.

UBEZPIECZENIA

MULTIAGENCJA

Copyright © Limanówka 2020 | www.informatyk-starogard.pl
Copyright © Limanówka 2020
www.informatyk-starogard.pl