Ubezpieczenie komisu samochodowego lub warsztatu to dla wielu towarzystw ubezpieczeniowych dość trudny temat. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, iż jest to działalności dość ryzykowna, łatwo tu o wyrządzenie szkody. Takie firmy biorą w komis lub naprawiają pojazdy innych właścicieli, a więc wchodzą w posiadanie rzeczy ruchomych osób trzecich, dlatego łatwo o uszkodzenie cudzych aut np. podczas jazd testowych. Nie mniej jednak są ubezpieczalnie, które po spełnieniu ich wytycznych, chętnie dadzą ochronę ubezpieczeniową takiemu specyficznemu rodzajowi firmy.
Ubezpieczenie firmy zawiera się na rok z płatnością składki w jednej, dwóch lub czterech ratach. Od tego w jakim zakresie ma być ochrona zależy, które kody PKD są podane do kalkulacji składki. I tak, by ubezpieczyć komis trzeba wskazać np. kod 45.11.Z tj. Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek. Natomiast warsztat samochodowy powinien podać między innymi kod 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli. Do ubezpieczenia wymagane jest podanie tych kodów PKD, z których ma być ochrona ubezpieczeniowa. Niektóre towarzystwa dają możliwość wskazania nawet tych kodów, które nie są wpisane w KRS czy CEIDG. Dlatego warto dokładnie zastanowić się nad zakresem wykonywanych usług w swojej firmie.
Przedmiotem ubezpieczenia komisu samochodowego lub warsztatu mogą zostać:
„a) rzeczy, z wyjątkiem wartości pieniężnych, przyjęte przez Ubezpieczonego na podstawie pisemnej umowy do sprzedaży komisowej lub w celu wykonania na tych rzeczach usługi w zakresie zgodnym z zawartą umową;
Zakres ubezpieczenia zależy od potrzeby ubezpieczonego. Ochrona może obejmować:
Choć powyższa lista jest długa, to przy ubezpieczeniu firmy należy pamiętać o włączeniu dodatkowych rozszerzeń, bez których w wielu przypadkach towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania.
A zatem przy ubezpieczeniu komisu samochodowego lub warsztatu należy pamiętać o takich klauzulach jak:
Znalezienie oferty idealnej dla firmy jest, dla nas doradców, wyzwaniem, ponieważ często przedsiębiorcy zajmują się wieloma dziedzinami o czym zapominają wspomnieć przy wyborze zakresu ubezpieczenia. Dlatego przed spotkaniem w naszym biurze ubezpieczeń Limanówka, warto zastanowić się jaki zakres ubezpieczenia jest potrzebny.
Artykuł powstał na podstawie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia produktu Go Biznes firmy Wiener TU S.A. Vienna Insurance Group.
Opracowanie:
Sylwia Konopacka Doradca Ubezpieczeniowy
Oddział w Gdańsku
Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.
Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.
Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.
Ubezpieczenia komunikacyjne (Ubezpieczenie OC, Autocasco, NNW), ubezpieczenia nieruchomości i ruchomości domowych, pozostałe ubezpieczenia majątkowe, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.