Poszkodowany za granicą

Miałeś szkodę z obcokrajowcem? Koniecznie zadbaj o to, aby pobrać od niego wszystkie niezbędne informacje –  jego dane, numer polisy, nazwę i adres zakładu ubezpieczeń, kraj rejestracji pojazdu, numer rejestracyjny oraz markę pojazdu. Jeśli to możliwe najlepiej zrób zdjęcie dokumentów i  pojazdu sprawcy. Jeśli nikt nie ucierpi w kolizji, w większości krajów wystarczy sporządzić oświadczenie o okolicznościach zdarzenia. Jednakże w  niektórych państwach wezwanie policji jest obowiązkowe (Rosja, Białoruś, Ukraina)– warto to wcześniej skonsultować z ubezpieczycielem sprawcy. Sporządzony przez policjantów protokół będzie także przydatny  w procesie likwidacji szkody. Trzeba jednak pamiętać, iż w niektórych krajach za wezwanie policji  ponosi się dodatkowe opłaty. Nie zawsze też policja ma obowiązek ustalenia osoby odpowiedzialnej za zdarzenie.

 Wybierając się za granicę warto mieć przy sobie oświadczenie o zdarzeniu drogowym w wersji polsko – angielskiej. Jeśli jednak takiego druku nie posiadamy możemy spisać oświadczenie w dwóch egzemplarzach na zwyklej kartce. Oświadczenie powinno zawierać dane uczestników zdarzenia, okoliczności zajścia, dane ubezpieczyciela oraz podpisy obu stron.  


 Szkodę można zgłosić w państwie wypadku ubezpieczycielowi OC sprawcy lub w państwie zamieszkania poszkodowanego korespondentowi. Jest to bezpośredni przedstawiciel zagranicznego ubezpieczyciela w Polsce, do którego można zgłosić szkodę wyrządzoną przez kierowcę pojazdu zarejestrowanego zagranicą i ubezpieczonego w zakresie komunikacyjnego OC w tej właśnie firmie ubezpieczeniowej. Korespondenta możemy znaleźć na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK).  Adres strony internetowej to www.pbuk.pl . Gdy dane towarzystwo nie będzie miało reprezentanta do spraw roszczeń na terenie Polski, szkody będą rozpatrywane przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

 Gdy zdarzenie miało miejsce na terenie kraju rejestracji samochodu sprawcy (spoza UE i systemu zielonej karty), szkodę można zgłosić wyłącznie w oddziale ubezpieczyciela sprawcy na terenie kraju, w którym doszło do zdarzenia. Warto sprawdzić, czy tych formalności nie załatwi za nas ubezpieczyciel w ramach polisy assistance. Szkodę zgłasza się bezpośrednio do ubezpieczyciela OC sprawcy na terenie tego państwa. Jeżeli wypadek miał miejsce na Białorusi, w Rosji, Turcji, na Ukrainie, w Maroko lub Bośni i Hercegowinie można się zwrócić do PBUK o pomoc w ustaleniu ubezpieczyciela pojazdu sprawcy.

 Jeśli kolizja miała miejsce poza krajem rejestracji pojazdu sprawcy, a pojazd ten był zarejestrowany poza Europejskim Obszarem Gospodarczym i Szwajcarią – szkodę należy zgłosić do Biura Narodowego kraju, w którym doszło do wypadku lub skontaktować się z ubezpieczycielem, który wystawił ubezpieczenie graniczne sprawcy. Innym rozwiązaniem jest zgłoszenie szkody z własnej polisy AC, o ile poszkodowany ją posiada i chce z niej skorzystać.

Jeśli pojazd sprawcy zarejestrowany był w Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Szwajcarii, najlepiej będzie zgłosić szkodę do reprezentanta ds. roszczeń w Polsce, ustanowionego przez ubezpieczyciela OC sprawcy szkody.

Proces uzyskania odszkodowania jest dość skomplikowany i wymaga od poszkodowanego sporej determinacji. Nasi doradcy chętnie pomogą w tym trudnym procesie.

Opracowanie:

Klaudia Hoffmann Doradca Ubezpieczeniowy

Oddział w Gdańsku

0
lat doświadczenia
0
ponad milion zawartych polis
0
oddziałów
NASZE WARTOŚCI

PROFESJONALIZM

Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.

RELACJE

Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.

POUFNOŚĆ

Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.

UBEZPIECZENIA

MULTIAGENCJA

Dokumenty w formacie PDF / ZIP

Copyright © Limanówka 2020 | www.informatyk-starogard.pl
Copyright © Limanówka 2020
www.informatyk-starogard.pl