Pojazd zastępczy z OC sprawcy

Jesteś poszkodowanym i należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy ? Miałeś kolizję lub wypadek drogowy a Twój samochód nie nadaje się do dalszej jazdy? Jeśli Twoje auto musi zostać oddane do mechanika, możesz skorzystać z auta zastępczego. Podpowiadamy jak to zrobić.

Wynajem samochodu zastępczego możliwy jest w momencie wystąpienia zarówno szkody częściowej jak i całkowitej. To właśnie od rodzaju zdarzenia zależy czas najmu auta.

Jeśli doszło do kolizji i samochód po naprawie nie nadaje się do dalszego użytkowania, przysługuje Ci samochód zastępczy nie tylko w czasie wykonywania naprawy ale też w okresie oczekiwania na części czy kosztorys.  W momencie gdy towarzystwo ubezpieczeniowe nie zgadza się na pojazd zastępczy na cały czas naprawy, możesz wynająć auto tej samej lub niższej klasy, a następnie zgłosić fakt do ubezpieczyciela w celu rozliczenia faktury. Przed wypożyczeniem auta na własną rękę warto jednak sprawdzić na stronie internetowej danego towarzystwa zasady rozliczania wynajmowanego auta zastępczego. Niektóre firmy podają maksymalne stawki najmu wspomnianego pojazdu oraz klasę, w której się mieści.

W przypadku szkody całkowitej tj. sytuacji, w której nie możliwe jest przywrócenie do sprawności auta po wypadku, również należy Ci się samochód zastępczy od momentu zniszczenia pojazdu do dnia wypłaty odszkodowania. Jeśli jednak po tym czasie nie jesteś w stanie nabyć nowego auta, w uzasadnionych przypadkach możesz przedłużyć czas korzystania z auta zastępczego. Tę sytuację reguluje uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r.: „​Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego poniesione przez poszkodowanego w okresie niezbędnym do nabycia innego pojazdu mechanicznego, jeżeli odszkodowanie ustalone zostało w wysokości odpowiadającej różnicy pomiędzy wartością pojazdu mechanicznego sprzed zdarzenia powodującego szkodę, a wartością pojazdu w stanie uszkodzonym, którego naprawa okazała się niemożliwa lub nieopłacalna (tzw. szkoda całkowita)”.

Auto zastępcze przysługuje zarówno osobie fizycznej jak i firmom. Przed skorzystaniem z tego udogodnieniami warto zapoznać się z wytycznymi ubezpieczyciela. Towarzystwo ma prawo odmówić auta zastępczego jeśli Twój samochód był używany sporadycznie lub posiadasz drugie sprawne auto.

Pamiętaj, iż jedynie poszkodowany może skorzystać z auta zastępczego. Nie wypożyczaj go jeśli podczas kolizji czy wypadku nie jesteś do końca przekonany, kto jest sprawcą zdarzenia. Po ustaleniu winnego towarzystwo może domagać się zwrotu kosztów auta zastępczego.

Kiedy domagać się samochodu zastępczego? Jeśli jesteś pewien, że masz prawo do skorzystania z niego, zgłoś zapotrzebowanie podczas zawiadamiania ubezpieczyciela o szkodzie. Wiele firm posiada własną flotę samochodową lub współpracuje z wypożyczalniami aut. Jeśli chcesz samodzielnie wynająć auto, pamiętaj o wspomnianych limitach i klasie wypożyczonego samochodu. Warto jednak skorzystać z usług wypożyczalni współpracującej z towarzystwem ubezpieczeniowym, ponieważ rozliczenie za auto zastępcze pozostaje w gestii wypożyczalni.

Jeśli już dojdzie do sytuacji, w której skorzystasz z auta zastępczego warto, abyś gromadził wszelką dokumentację związaną z likwidacją szkody. Nierzadko zdarzają się spory pomiędzy poszkodowanym a ubezpieczycielem, natomiast zebrane dowody ułatwią proces dojścia do porozumienia. Pamiętaj o prawie do złożenia reklamacji, o ile nie zgadzasz się z decyzją firmy ubezpieczeniowej. Masz też możliwość skorzystania z pomocy Rzecznika Finansowego, chociaż traktować to należy jako ostateczność.

Podsumowując, jak jesteś poszkodowany to auto zastępcze na czas naprawy lub wymiany auta Ci się należy. Z drugiej strony Ubezpieczalnie muszą utrzymywać koszty w ryzach. Kontrolować zasadność wypożyczenia auta, czas wypożyczenia itd. Firmy ubezpieczeniowe cały czas starają się optymalizować proces obsługi pojazdów zastępczych. Kupują własne floty pojazdów, proponują w zamian za wynajem skorzystanie z pojazdów na minuty lub inne rozwiązania. Nasi doradcy chętnie pomogą jeśli będziesz miał problemy w tym zakresie.

Opracowanie:

Sylwia Konopacka Doradca Ubezpieczeniowy

Oddział w Gdańsku

0
lat doświadczenia
0
ponad milion zawartych polis
0
oddziałów
NASZE WARTOŚCI

PROFESJONALIZM

Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.

RELACJE

Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.

POUFNOŚĆ

Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.

UBEZPIECZENIA

MULTIAGENCJA

Dokumenty w formacie PDF / ZIP

Copyright © Limanówka 2020 | www.informatyk-starogard.pl
Copyright © Limanówka 2020
www.informatyk-starogard.pl