Najczęstsze wyłączenia przy AC

Ubezpieczenie AC to produkt stworzony z myślą o właścicielach luksusowych aut, którzy obawiają się kradzieży? Nic bardziej mylnego – na luksus nieposiadania AC pozwolić sobie mogą właściwie tylko te osoby, które mają samochód, ale go nie używają.

AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego wiele osób uważa, że nie ma potrzeby, aby je wykupić. AC jest utożsamiane z ubezpieczeniem od kradzieży. Tymczasem to przede wszystkim ubezpieczenie od szkód, których jesteśmy sprawcami, np. w przypadku zderzenia z innym pojazdem, uderzenia w drzewo, czy potrącenia pieszego albo zwierzęcia. Ubezpieczenie obejmuje ponadto uszkodzenia pojazdu wynikające z działania sił natury oraz z czyjegoś działania.

Ten ostatni przykład to argument dla wszystkich, którzy zmuszeni są parkować na niestrzeżonych parkingach – czyli dla większości z nas. Dlaczego zatem nie wszyscy decydują się na AC? Czynnikiem zniechęcającym może być cena. Jednak szerokość oferty ubezpieczeniowej pozwala na dopasowanie AC do indywidualnych potrzeb, a więc także na obniżenie wysokości składki. Można wykupić np. ubezpieczenie wyłącznie od kradzieży lub tylko od szkód związanych z uszkodzeniem pojazdu.

Nawet jeśli używamy auta sporadycznie, warto posiadać takie „koło ratunkowe”. Tym bardziej, że AC można dobrać do indywidualnych potrzeb i uzyskać zniżki. Niektóre firmy ubezpieczeniowe przyznają zniżki kobietom, bo wbrew obiegowej opinii to panie mają lepsze statystyki wypadkowe.

Wyłączenia umowne to np. wariant likwidacji szkody, wysokość udziału własnego (ubezpieczenie nie musi pokrywać 100%), sposób zabezpieczenia bagażu, pożar samochodu w wyniku samozapłonu, zły stan techniczny (np. „łyse opony”). Wbrew pozorom, im bardziej szczegółowo określone warunki wyłączenia odpowiedzialności, tym lepiej. Zapisy ogólne, np. „rażące niedbalstwo” są bowiem na tyle pojemne, że można pod nie podciągnąć w zasadzie wszystko.

Jeśli nie mamy świadomości, jakie wyłączenia obowiązują w danej polisie, możemy się rozczarować. I choć na zakres wyłączeń klient zwykle nie ma wpływu, może uniknąć nieprzyjemności… mówiąc prawdę. Posłużę się przykładem – pewien klient, podpisując umowę AC, nie poinformował, że w samochodzie wymontowano immobiliser. Auto, które ubezpieczał, ma takie urządzenie zamontowane fabrycznie – więc nie weryfikujemy tego dodatkowo. Doszło do kradzieży i klient nie otrzymał odszkodowania ze względu na brak wymaganych zabezpieczeń.

0
lat doświadczenia
0
ponad milion zawartych polis
0
oddziałów
NASZE WARTOŚCI

PROFESJONALIZM

Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.

RELACJE

Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.

POUFNOŚĆ

Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.

UBEZPIECZENIA

MULTIAGENCJA

Copyright © Limanówka 2020 | www.informatyk-starogard.pl
Copyright © Limanówka 2020
www.informatyk-starogard.pl