Zwrot składki z ubezpieczenia

Zawarcie polisy ubezpieczeniowej wiąże się z opłaceniem składki. Klienci decydują się na różne formy płatności i ilość rat. Można zapłacić składkę w jednej, dwóch, czterech a nawet w dwunastu ratach. Co się dzieje ze składką, kiedy polisa jest z jakiegoś powodu rozwiązana w trakcie jej trwania? Czy opłacona za rok z góry przepada? Czy otrzymasz zwrot składki z ubezpieczenia ? To zależy.

Najczęściej kupowaną polisą w naszych biurach jest ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych dlatego, że jest to polisa obowiązkowa regulowana ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Każdy posiadacz zarejestrowanego pojazdu ma obowiązek wykupić OC. Jeśli jednak dojdzie do sprzedaży pojazdu w trakcie trwania umowy to zawarta polisa wraz z opłaconą składką przechodzi na nowego właściciela. Tak, poprzedniemu właścicielowi nie należy się zwrot składki z polisy przekazanej nabywcy. Co więcej, ten nowy właściciel ma prawo korzystać z OC do końca jej trwania. Ma też prawo zrezygnować z umowy w każdym momencie jej trwania i jeśli tego dokona, zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia trafia do poprzedniego właściciela. Nadmienię też, że zwrot składki należy się również w momencie wyrejestrowania pojazdu np. z powodu jego demontażu czy wywiezienia za granicę. Zatem jeśli klient zamierza sprzedać pojazd, warto pomyśleć o rozłożeniu składki na raty, wtedy nie dochodzi do nadpłaty składki.

Inną sytuację mamy wtedy, gdy oprócz obowiązkowej polisy OC, klient kupi Autocasco, NNW czy Assistance. Te polisy, z racji iż to umowy dobrowolne, są rozwiązywane z dniem sprzedaży pojazdu. Zwrot składki z ubezpieczenia należy się zbywcy za każdy niewykorzystany dzień ubezpieczenia. Przy zgłaszaniu zbycia pojazdu warto mieć przy sobie numer konta bankowego na który towarzystwo wypłaci niewykorzystaną składkę. W naszych biurach ubezpieczeniowych Limanówka doradcy pomogą wypełnić odpowiedni druk dotyczący wspomnianego zwrotu.

A co w przypadku, gdy składka została rozłożona na raty i data opłacenia jej kolejnej części przypada po sprzedaży pojazdu? W takiej sytuacji obowiązek zapłaty przechodzi na nowego właściciela, dlatego tak ważne jest, by zaraz po sprzedaży auta poinformować o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe.

Podobną sytuację, jak przy polisie Autocasco, mamy w momencie wykupienia ubezpieczenia na dom, mieszkanie lub lokal. Jeśli dojdzie do sprzedaży nieruchomości, należy przedstawić dokument potwierdzający tę sprzedaż (akt notarialny) do towarzystwa, które zwróci nadpłaconą składkę. I klient otrzyma zwrot składki z ubezpieczenia.

Opracowanie:

Sylwia Konopacka Doradca Ubezpieczeniowy

Oddział w Gdańsku

0
lat doświadczenia
0
ponad milion zawartych polis
0
oddziałów
NASZE WARTOŚCI

PROFESJONALIZM

Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.

RELACJE

Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.

POUFNOŚĆ

Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.

UBEZPIECZENIA

MULTIAGENCJA

Dokumenty w formacie PDF / ZIP

Copyright © Limanówka 2020 | www.informatyk-starogard.pl
Copyright © Limanówka 2020
www.informatyk-starogard.pl