Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika jest obecnie najszybciej rozwijającą się dziedziną energetyki. Jest to technologia wytwarzania energii elektrycznej przy wykorzystaniu promieni słonecznych. Jeśli zdecydowałeś się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych z pewnością jesteś teraz zainteresowany ubezpieczeniem swojego nowego nabytku. Czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak. Nasi doradcy mają do zaproponowania kilka rozwiązań.

 Panele fotowoltaiczne możemy ubezpieczyć wraz z mieszkaniem/domem. Jeśli są one umiejscowione na budynku mieszkalnym to niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe traktują je jako elementy stałe. Jeśli zaś są zamontowane na terenie posesji to mogą być traktowane jako budowle trwale związane z gruntem. Musimy jednak pamiętać o różnych ograniczeniach w ubezpieczeniach, np.:
– W Generali instalacje montowane na terenie posesji za ziemi możemy ubezpieczyć jako budowlę lecz suma tego ubezpieczenia nie może być większa niż 30 000 zł. Panele zamontowane na dachu albo ścianie są zaś objęte ochroną w ramach sumy ubezpieczenia budynku.
– Warta wprowadziła ograniczenie w przypadku stłuczenia paneli – suma ubezpieczenia wynosi do 10 tysięcy złotych.
– PZU ubezpiecza fotowoltaikę o mocy do 20 kW, a z ochrony są wyłączone szkody powstałe
w wyniku pęknięcia lub stłuczenia.
Po więcej informacji zapraszamy do naszych doradców – warunki stale się zmieniają i w danym momencie ubezpieczyciel może mieć inne warunki na ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych
W jeszcze innych towarzystwach np. w InterRisku panele fotowoltaiczne wraz
z oprzyrządowaniem ubezpieczone są, gdy wybierzemy stosowną klauzulę w ubezpieczeniu domu. Towarzystwo odpowiada wtedy za szkody powstałe w związku z:
– pożarem, uderzeniem pioruna, wybuchem, upadkiem statku powietrznego, huraganem, gradem, lawiną, deszczem nawalnym, zapadaniem lub osunięciem się ziemi, naporem śniegu lub lodu, dymem i sadzą, opadami atmosferycznymi, trzęsieniem ziemi, hukiem ponaddźwiękowego, upadkiem drzew i masztów,
– wandalizmem,
– aktami terroru.
 Panele fotowoltaiczne możemy także ubezpieczyć jako niezależny produkt.
Wiener jako jedyne ( na dzień publikowania tego wpisu) spośród ubezpieczycieli w Polsce już od wielu lat oferuje specjalistyczne ubezpieczenia dla odnawialnych źródeł energii. Towarzystwo udziela ochrony przed 18 zdarzeniami losowymi:
-dewastacja,
-grad,
-huk ponaddźwiękowy,
-huragan,
-lawina,
-napór śniegu,
-osuwanie się ziemi,
-powódź,
-pożar,
-przepięcia,
-trzęsienie ziemi,
-uderzenie pioruna,
-uderzenie pojazdu,
-upadek obiektów,
-upadek statku powietrznego,
-wandalizm,
-zapadanie się ziemi,
-zalanie.

Dodatkowo Wiener udziela ochrony w wyniku utraty lub zaginięcia paneli wskutek kradzieży, kradzieży z włamaniem lub rozboju. Pamiętajmy jednak, by niezwłocznie zgłosić zdarzenie na policję – tylko wtedy będziemy mogli otrzymać odszkodowanie. Polisa pokrywa również udokumentowane oraz uzasadnione koszty:
– likwidacji szkód będących wynikiem skażenia lub zanieczyszczenia ubezpieczonego mienia powstałych w następstwie zdarzenia losowego objętego umową,
-akcji ratowniczej,
-zabezpieczenia bezpośrednio zagrożonej instalacji przed szkodą.
Składka za taką polisę wynosi nawet od 40zł.
 Jak widać możliwości ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych jest wiele i a dalszy rozwój rynku tylko może zwiększyć możliwości ubezpieczenia paneli fotowoltaicznych. Zapraszamy do naszych doradców, którzy pomogą wybrać Ci najkorzystniejszą ofertę.

Opracowanie:

Angelika Połom Doradca Ubezpieczeniowy

Oddział w Pruszczu Gdańskim

0
lat doświadczenia
0
ponad milion zawartych polis
0
oddziałów
NASZE WARTOŚCI

PROFESJONALIZM

Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.

RELACJE

Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.

POUFNOŚĆ

Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.

UBEZPIECZENIA

MULTIAGENCJA

Copyright © Limanówka 2020 | www.informatyk-starogard.pl
Copyright © Limanówka 2020
www.informatyk-starogard.pl