Nadubezpieczenie i niedoubezpieczenie – co to jest i jakie są tego skutki?

Niedoubezpieczenie to określenie zbyt niskiej sumy ubezpieczenia w stosunku do wartości przedmiotu ubezpieczenia. Jak łatwo się domyśleć nadubezpieczenie to przyjęcie za wysokiej sumy ubezpieczenia w stosunku do wartości przedmiotu ubezpieczenia.

Ze zjawiskiem niedoubezpieczenia i nadubezpieczenia można się spotkać przy ubezpieczeniu majątkowym. Nadubezpieczenie lub niedoubezpieczenie bardzo rzadko występuje w ubezpieczeniach komunikacyjnych ze względu na automatyczną wycenę pojazdu przez systemy Ubezpieczycieli. Towarzystwa korzystają z usług Eurotax lub Info-ekspert firm które dostarczają i które dostarczają aktualnych bibliotek z wycenami pojazdów. W ubezpieczeniach majątkowych szczególnie mieszkań niektóre towarzystwa wprowadziły już automatyczną wycenę mieszkań aby zapobiec zjawisku zarówno nadubezpieczenia jak i niedoubezpieczenia. Współpracujemy praktycznie z wszystkimi ubezpieczycielami działającymi w Polsce. Więcej informacji o ubezpieczycielach znajdziesz :

Agent Ubezpieczeniowy

Czym dokładnie jest niedoubezpieczenie?

Weźmy przykład : Ubezpieczasz swój dom na 500 tys. zł, ale w rzeczywistości jest on wart 800 tys. zł. Składka za ubezpieczenie będzie się różnić przy danej sumie ubezpieczenia, i co prawda zaoszczędzisz parę złoty, ale w przypadku szkody całkowitej, ubezpieczyciel pokryje odszkodowanie w wysokości podanej na polisie.

Z niedoubezpieczeniem mamy do czynienia kiedy wartość twojej nieruchomości wzrasta, ponieważ zrobiłeś generalny remont czy wstawiłeś nowoczesne systemy. Twoja polisa opiewa na sumę 400 tys. zł, ale po remoncie wartość mieszkania wzrosła do 600 tys. zł. W takim przypadku koniecznie udaj się do swojego doradcy i podnieś wartość mieszkania. Wiąże się to z dopłatą do składki, ale w przypadku jakiejkolwiek szkody twoja nieruchomość jest prawidłowo zabezpieczona.

Z niedoubezpieczeniem mamy do czynienia gdy dojdzie do kolejnej szkody z Auto Casco np. na tym samym pojeździe. Są na to dwa rozwiązania:

– Wykupienie klauzuli nazywanej „Brak konsumpcji sumy ubezpieczenia” lub podobnie

– doubezpieczenie po szkodzie – znosi zjawisko niedoubezpieczenia

Co to jest Nadubezpieczenie?

To odwrotność niedoubezpieczenia. Występuje wtedy, gdy suma ubezpieczenia przedmiotu jest wyższa od jego rzeczywistej wartości.

Kolejny przykład :  Chcesz ubezpieczyć dom. Podajesz agentowi wartość na 1 milion zł. W rzeczywistości twój dom jest wart 700 tys. Ty przepłacasz za składkę, a w momencie szkody ubezpieczyciel poniesie odpowiedzialność do faktycznej wartości szkody. Jeśli w trakcie trwania polisy, stwierdzisz ze podana przez ciebie wartość jest za wysoka, doradca aneksuje polisę, wpisując wartość prawidłową.

Dobra rozmowa z Doradcą Ubezpieczeniowym ustrzeże Cię przed niebezpieczeństwami związanym z niedoubezpieczeniem jak i nadubezpieczeniem. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Opracowanie:

Alicja Rynkiewicz Doradca Ubezpieczeniowy

Oddział w Gdyni

0
lat doświadczenia
0
ponad milion zawartych polis
0
oddziałów
NASZE WARTOŚCI

PROFESJONALIZM

Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.

RELACJE

Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.

POUFNOŚĆ

Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.

UBEZPIECZENIA

MULTIAGENCJA

Dokumenty w formacie PDF / ZIP

Copyright © Limanówka 2020 | www.informatyk-starogard.pl
Copyright © Limanówka 2020
www.informatyk-starogard.pl