Hulajnoga elektryczna to ostatnio bardzo modny środek transportu. Ułatwia poruszanie się po zatłoczonym mieście. Można ją wypożyczyć prawie na każdym rogu ulicy. Niestety, do tej pory prawo nie było dostosowane do ich użytkowników, przez co często dochodziło do wypadków, a same hulajnogi były pozostawiane w przypadkowych miejscach jak np. środek chodzika czy ścieżki rowerowej lub porzucane w pobliskich rowach.
Od 20 maja 2021 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego (UTO) oraz urządzeniami wspomagającymi ruch (np. rolki, wrotki lub tradycyjna hulajnoga). Zmiany uporządkowały korzystanie z tych urządzeń. Ustawa prawo o ruchu drogowym szczegółowo określa nowe regulacje.
Nowe regulacje zabraniają w szczególności:
Użytkownik hulajnogi elektrycznej powinien korzystać ze ścieżki rowerowej z zachowaniem prawostronnego kierunku ruchu. Jeśli jednak musi skorzystać z chodnika, powinien dostosować prędkość jazdy do pieszych i zachować szczególną ostrożność. Maksymalna prędkość jazdy na hulajnodze elektrycznej to 20 km/h. Niektóre miejscowości wprowadzają strefę z ograniczoną prędkością jazdy na hulajnodze wyposażonej w elektryczny napęd. Wjeżdżając w tę strefę wypożyczony sprzęt automatycznie zmniejszy swoją prędkość.
Opracowanie:
Sylwia Konopacka Doradca Ubezpieczeniowy
Oddział w Gdańsku
Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.
Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.
Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.
Ubezpieczenia komunikacyjne (Ubezpieczenie OC, Autocasco, NNW), ubezpieczenia nieruchomości i ruchomości domowych, pozostałe ubezpieczenia majątkowe, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Copyright © Limanówka 2025 | www.informatyk-starogard.pl