WERYFIKACJA HISTORII POJAZDU

Jeśli chcesz kupić używany samochód i mieć pewność czy sprzedający informuje Cię
o wszystkim rzetelnie to warto sprawdzić historię pojazdu. Dosyć powszechne jest zatajanie przez zbywcę faktu o szkodach czy prawdziwym przebiegu auta. Na  szczęście mamy kilka opcji, dzięki którym możemy zweryfikować czy informacje, które otrzymaliśmy są prawdziwe.
 Pierwszym krokiem jest wyszukanie pojazdu po numerze VIN w  wyszukiwarkach internetowych. Istnieje kilka portali, gdzie można dzielić się swoją wiedzą na temat aut wystawionych na sprzedaż. W ten sposób inni przestrzegają potencjalnych nabywców przed oszustami. Zazwyczaj w takich wpisach podany jest numer VIN, dlatego też łatwiej jest wyszukać taki pojazd.
 Możemy także udać się do warsztatu samochodowego, gdzie mechanik sprawdzi czy auto jest powypadkowe, było uszkodzone lub czy ma cofnięty drogomierz.
 Kolejną opcją jest udanie się do Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO), gdzie mamy możliwość uzyskania pełnych danych na temat pojazdów sprowadzonych z większości krajów europejskich. Musimy jednak pamiętać o fakcie, że są to tylko dane z ASO.
W związku z tym, jeśli auto było serwisowane poza siecią warsztatów producenta, nie dowiemy się o szczegółach tych napraw. Ważne jest abyśmy nie sugerowali się jedynie danymi z ostatniej wizyty w serwisie, istotne jest aby była to pełna historia serwisowa.
 Oczywiście dane zdobyte w sposoby wymienione powyżej mogą być niewystraczające lub niemożliwe do uzyskania.  Historię pojazdu możemy sprawdzić także w inny sposób.
 W Polsce funkcjonuje bezpłatna strona internetowa uruchomiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych: historiapojazdu.gov.pl. Wchodząc w nią wystarczy podać numer rejestracyjny auta, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Otrzymamy wtedy raport
m.in.: z informacjami o liczbie właścicieli pojazdu, badaniach technicznych oraz przebiegu pojazdu.
 Jeśli chodzi o dane samochodu sprowadzonego z zagranicy sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana.  
Wiele aut importowanych jest z Niemiec. Sprawdzenie ich szkodowości lub przebiegu wiąże się z niewielkimi kosztami. Możemy udać się do wspomnianej wcześniej Autoryzowanej Stacji Obsługi, sprawdzić auto w sieci, która wykonała przegląd samochodu lub sprawdzić VIN za pomocą dekodera. Koszt tych usług waha się od 40zł (raport z dekodera) do 250zł (wizyta w ASO).
 Sytuacja jest łatwiejsza, gdy chcemy sprawdzić historię ubezpieczenia samochodu z Danii czy Szwecji. Możemy nieodpłatnie zweryfikować dane o pojeździe wpisując numer VIN na poniższych stronach internetowych:
 http://selvbetjening.trafikstyrelsen.dk/sider/soegning.aspx dla samochodów sprowadzonych z Danii,
https://fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/ dla aut importowanych ze Szwecji.
 Pojazdy sprowadzone z  Francji możemy sprawdzić za pomocą płatnych dekoderów. Cena za raport o pojeździe to około 30/40 złotych.
 Jeśli chodzi o pojazd importowany z Włoch to możemy sprawdzić jego dane na poniższych stronach, które są stronami najpopularniejszych sieci diagnostycznych we Włoszech:
http://www.puntopro.it/,
http://www.aposto.it/,
http://www.midas.it/.
Mamy także opcję sprawdzenia czy pojazd nie figuruje jako zaginiony lub kradziony.  Wystarczy wejść na stronę: https://www.crimnet.dcpc.interno.gov.it/crimnet/it/veicoli/request.php.
 Na sam koniec powiedzmy sobie o autach sprowadzonych z USA. Tutaj ryzyko, że auto jest po kolizyjne jest duże, ale na szczęście możemy mieć dostęp do szczegółowego raportu
o danym pojeździe. Raport taki zawiera szczegółowe informacje na temat napraw, przebiegu, liczbie właścicieli itd. Koszt zweryfikowania auta importowanego z USA jest jednak nieco wyższy – około 160zł.
 Reasumując, kupując pojazd korzystne jest dla nas sprawdzenie historii auta. Możemy to zrobić na różne sposoby. Zaczynając od wyszukania pojazdu w wyszukiwarce internetowej, poprzez korzystanie z wyspecjalizowanych stron do weryfikacji pojazdu, aż do sprawdzenia numeru VIN za pomocą dekodera.
Podane w artykule linki są aktualne na dzień 09.03.2021r. i z upływem czasu mogą się zmienić. Aktualne strony znajdziemy po wpisaniu zapytania w przeglądarce internetowej.
W razie wątpliwości zapraszamy także do kontaktu z naszymi doradcami.

Opracowanie

Klaudia Hoffmann

Doradca Ubezpieczeniowy

Oddział w Gdańsku

0
lat doświadczenia
0
ponad milion zawartych polis
0
oddziałów
NASZE WARTOŚCI

PROFESJONALIZM

Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.

RELACJE

Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.

POUFNOŚĆ

Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.

UBEZPIECZENIA

MULTIAGENCJA

Dokumenty w formacie PDF / ZIP

Copyright © Limanówka 2020 | www.informatyk-starogard.pl
Copyright © Limanówka 2020
www.informatyk-starogard.pl