Dokumenty w podróży zagranicznej

Planując wakacje lub dłuższy pobyt za granicą warto pamiętać o dokumentach, które będą nam potrzebne w trakcie wyjazdu. Jeśli zamierzasz podróżować po krajach należących do strefy Schengen i jesteś obywatelem Unii Europejskiej, to nie musisz okazywać dowodu osobistego czy paszportu w momencie przekraczania granicy kraju. A co jeśli wyjeżdżasz poza obszar, na którym zniesiono kontrole graniczne? Jakie dokumenty w podróży zagranicznej jest niezbędny? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Dowód osobisty i paszport

Tak jak wspomniałam wcześniej, podróżując po strefie Schengen nie musisz okazywać dokumentu tożsamości podczas przekraczania wewnętrznych granic państw. Warto jednak mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport. Może dojść do sytuacji, że służby kraju w którym przebywasz będą wymagały potwierdzenia Twojej tożsamości. Dlatego spakuj do podręcznej torby ważny dowód osobisty lub paszport. Kraje Unii Europejskiej należące do strefy Schengen powołując się na przepisy krajowe, mogą wymagać posiadania przy sobie określonych dokumentów od osób przebywających na ich terytorium. Pamiętaj iż prawo jazdy czy karta bankowa nie jest uznawana za dokument potwierdzający Twoją tożsamość. Ważne też, by przed wyjazdem sprawdzić termin ważności dowodu osobistego, który nie może się skończyć w trakcie podróży.

Prawo jazdy

Podróżować po świecie można na różne sposoby: autokarem, samolotem, statkiem czy samochodem. Jeśli wybierasz tę ostatnią opcję, warto mieć przy sobie prawo jazdy oraz dowód rejestracyjnym auta wraz z potwierdzeniem o aktualnych badaniach technicznych. Jeśli natomiast wyjeżdżasz do kraju spoza UE i chcesz mieć możliwość kierowania pojazdami, sprawdź czy powinieneś wyrobić międzynarodowe prawo jazdy. Jest to dokument wydawany osobie posiadającej polskie prawo jazdy, jednak nie obowiązuje ono w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej.

Wiza

A może wybierasz się w podróż do kraju, w którym wymagana jest wiza? Jeśli jedziesz poza Europę sprawdź konieczność posiadania, koszt oraz miejsce jej uzyskania.

 

Polisa turystyczna

Wybierając się w podróż po świecie warto wykupić ubezpieczenie podróżne. Taka polisa jest dobrowolna ale bardzo przydatna w momencie nieszczęśliwego wypadku poza granicami swojego kraju. Niektórzy uważają to za zbędny wydatek i twierdzą, że nic złego nie może się wydarzyć. To błędne myślenie. Jedna wizyta u lekarza czy w szpitalu za granicą to ogromny koszt, który lepiej pokryć z polisy niż z własnej kieszeni. Proponuję nie oszczędzać na swoim zdrowiu, które mamy tylko jedno.

Ubezpieczenie turystyczne to ważny dokument w podróży zagranicznej. Warto przed zakupem zapoznać się z ogólnymi warunkami umowy, przeanalizować od jakich zdarzeń potrzebujesz ubezpieczenia. W naszych biurach ubezpieczeń J. Limanówka jest możliwość zawarcia tejże umowy zdalnie tj. poprzez maila. Wystarczy, że zadzwonisz do naszego oddziału a doradcy prześlą ofertę pocztą elektroniczną. To duże ułatwienie, ponieważ możesz wykupić polisę niezależnie od miejsca, w którym aktualnie przebywasz.

EKUZ

EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Społecznego to dokument, który uprawnia do bezpłatnego korzystania z podstawowej opieki zdrowotnej za granicą. Nie jest to obowiązkowy dokument w podróży zagranicznej, jednak warto ją wyrobić. Karta obowiązuje w Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinie. W ramach karty poszkodowany ma możliwość skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w takim samym zakresie jak obywatele danego kraju. I tu nasuwa się pytanie dlaczego kupować dodatkowe ubezpieczenie turystyczne skoro mogę wyrobić bezpłatną kartę EKUZ? Przede wszystkim  dlatego, że karta daje możliwość skorzystania jedynie z podstawowej opieki zdrowotnej. Oto przykładowa lista czego karta nie obejmuje:

  • Planowane zabiegi medyczne lub operacje
  • Usługa ratownictwa
  • Zwrot środków za zgubiony bagaż
  • Transport do kraju
  • Transport zwłok

Tak więc karta EKUZ daje możliwość skorzystania z podstawowych zabiegów w ramach państwowej opieki medycznej. Pełną ochronę zapewnia jedynie polisa turystyczna.

Opracowanie:

Sylwia Konopacka Doradca Ubezpieczeniowy

Oddział w Gdańsk

0
lat doświadczenia
0
ponad milion zawartych polis
0
oddziałów
NASZE WARTOŚCI

PROFESJONALIZM

Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.

RELACJE

Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.

POUFNOŚĆ

Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.

UBEZPIECZENIA

MULTIAGENCJA

Copyright © Limanówka 2020 | www.informatyk-starogard.pl
Copyright © Limanówka 2020
www.informatyk-starogard.pl