Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy pojazd zarejestrowany w Polsce musi mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Niezależnie czy auto jest użytkowane na co dzień czy od święta, musi być objęte ubezpieczeniem. W najbliższym czasie ma się to zmienić ale czy zmiana dotyczy wszystkich?
Coraz częściej zadajemy sobie pytanie czy nasze auto lub motocykl mimo, że większość czasu stoi w garażu, musi mieć ubezpieczenie. Czas pandemii zmusza nas do szukania oszczędności w każdej dziedzinie życia. Sprzedawcy w naszych biurach niejednokrotnie słyszą od Klientów pytania „Czy da się taniej?”, „Czy muszę ubezpieczać?”. Branża motoryzacyjna od dawna postuluje o możliwość wyrejestrowania pojazdu na życzenie kierowcy. Od 4 grudnia ustawa Prawo o ruchu drogowym daje taką możliwość ale jedynie w określonych przypadkach.
Obecny stan prawny
Aktualnie tylko w nielicznych przypadkach pojazd może być czasowo wyrejestrowany. Jedynie właściciele samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, posiadacze ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów mają możliwość czasowego wyrejestrowania na okres od 2 do 24 miesięcy. Czas ten może być wydłużony, jednakże okres czasowego wyrejestrowania nie może przekraczać 48 miesięcy licząc od dnia wydania decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu. Organem odpowiedzialnym za wydanie decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu jest starosta właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu. Dokument jest wydawany na wniosek właściciela pojazdu za odpowiednią opłatą. W momencie wydania decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu właściciel jest zobowiązany do złożenia w depozycie urzędu dowodu rejestracyjnego, tablic rejestracyjnych oraz karty pojazdu o ile była wydana. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia pojazdowi postój poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i ruchu. Dodatkowo obowiązkiem właściciela jest zabezpieczyć pojazd w taki sposób, by osoba niepowołana nie mogła go uruchomić a także zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.
Decyzja o czasowym wycofaniu z ruchu jest dokumentem, który uprawnia właściciela tegoż pojazdu do ubiegania się o obniżenie składki obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wystarczy wspomniany dokument złożyć do zakładu ubezpieczeń, który na jego podstawie obniży składkę nie mniej niż o 95%, uwzględniając wypracowanie zniżki. Wniosek można oczywiście złożyć w najbliższym biurze ubezpieczeniowym J. Limanówka, gdzie pracownicy przekażą go do Towarzystwa, w którym wykupiono polisę. Czasowe wyrejestrowanie auta nie oznacza, że ma się prawo do całkowitej rezygnacji z polisy. Pojazd nadal musi mieć ubezpieczenie, jednak w niższej składce.
Pojazd do ruchu można przywrócić poprzez złożenie pisemnego wniosku właściciela pojazdu, do którego powinno się dołączyć decyzję o wycofaniu pojazdu z ruchu oraz bieżące badania techniczne. Urzędnik ma prawo wymagać też aktualnej polisy OC. Warto pamiętać, iż kolejnym krokiem jest powiadomienie zakładu ubezpieczeń o przywróceniu pojazdu do ruchu.
Zmiany w prawie o ruchu drogowym od 4 grudnia 2020r.
Już niedługo wejdą w życie nowe zasady czasowego wyrejestrowania pojazdu. Do tej pory z czasowego wycofania mogły skorzystać tylko wybrane rodzaje pojazdów. Od 4 grudnia będzie możliwe czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego. Ale czy wszyscy mogą skorzystać z tej możliwości? Ustawodawca określił konkretne sytuacje, w których można wykorzystać to prawo. Według ustawy prawo o ruchu drogowym samochody osobowe można wycofać z ruchu w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji:
Hasło szkoda istotna definiuje prawo o ruchu drogowym. A zatem jest to szkoda w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu mającą wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, kwalifikującą pojazd do dodatkowego badania technicznego i stwierdzoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub przez zakład ubezpieczeń w związku z otrzymanym zgłoszeniem szkody z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia, o którym mowa w dziale II w grupach 3 i 10 załącznika do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 381, 730 i 2217).
Według zmian w przepisach samochód osobowy można wycofać z ruchu na okres o 3 do 12 miesięcy beż możliwości przedłużenia tego okresu na kolejne miesiące i nie wcześniej niż po upływie trzech lat od momentu, w którym upłynął termin czasowego wycofania pojazdu z ruchu określony w ostatniej decyzji o jego czasowym wyrejestrowaniu. W przypadku samochodu osobowego właściciel pojazdu składając wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, składa dodatkowo oświadczenie, że pojazd ten wymaga wykonania naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji w przypadkach, o których mowa ustawie prawo o ruchu drogowym, lub w przypadku wystąpienia szkody istotnej. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Warunkiem dopuszczenia samochodu osobowego do ruchu po jego czasowym wycofaniu jest wykonanie dodatkowego badania technicznego pojazdu potwierdzone w centralnej ewidencji pojazdów. W przypadku braku w centralnej ewidencji pojazdów informacji o dodatkowym badaniu technicznym dopuszczenie do ruchu następuje na podstawie przedłożonego zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym pojazdu.
Czasowe wyrejestrowanie samochodu osobowego a obowiązkowe ubezpieczenie OC
Analogicznie jak w przypadku czasowego wycofania z ruchu samochodów ciężarowych i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych i autobusów, tak w sytuacji czasowego wyrejestrowania samochodu osobowego zakład ubezpieczeń zobowiązany jest do pomniejszenia składki nie mniej niż o 95% uwzględniając zniżki właściciela auta. Należy pamiętać, by zaraz po otrzymaniu decyzji z urzędu o wycofaniu pojazdu trzeba zgłosić ten fakt swojego ubezpieczycielowi. W tym przypadku również zapraszam do jednego z naszych biur ubezpieczeniowych J. Limanówka. Nasi doradcy chętnie pomogą w przekazaniu dokumentów do Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
Opracowanie:
Sylwia Konopacka Doradca Ubezpieczeniowy
Oddział w Gdańsku
Rynek ubezpieczeń i oferta stale się zmieniają, dbamy o to aby nasza wiedza była aktualna, a oferta najlepsza z możliwych.
Stawiamy na długoterminową współpracę, dlatego z najwyższą starannością przygotowujemy ofertę i dbamy o klienta.
Poufność jest kluczowa w branży ubezpieczeniowej, to również jeden z filarów naszej działalności.
Ubezpieczenia komunikacyjne (Ubezpieczenie OC, Autocasco, NNW), ubezpieczenia nieruchomości i ruchomości domowych, pozostałe ubezpieczenia majątkowe, ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Copyright © Limanówka 2025 | www.informatyk-starogard.pl